AKTUALITY

10.6.2022

PODPOJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI                                                        

Špatně nastavené pojištění Vás může přijít draho. Pozor na podpojištění Vašeho majetku!

Ceny nemovitostí v průběhu posledního roku dramaticky vzrostly. Pro vlastníky nemovitostí                                       je zhodnocování jejich majetku bezesporu pozitivní zpráva. Nepříjemná situace ale může nastat                                v případě, že dojde k poškození takové nemovitosti. Proč? Kvůli podpojištění.

O co přesně jde? 

Hodnota vašeho bytu je 10 milionů korun. V důsledku požáru došlo ke škodě ve výši 3 milionů.                      Pojistnou částku jste při koupi nemovitosti nastavili na 5 milionů. Od pojišťovny nyní očekáváte,                                že vám vzniklou škodu uhradí. Pojišťovna souhlasí, ale na účet vám pošle jen 1,5 milionu. Vy tak                        musíte druhou polovinu nákladů uhradit z vlastních zdrojů. A právem. 

Jak správně nastavit pojištění?

INDEXACE

Abyste smlouvu nemuseli každoročně upravovat, nabízejí pojišťovny možnost indexace, resp. valorizace.  Pojišťovna za Vás sama upravuje pojistné částky a limity plnění s ohledem na vývoj tržních cen nemovitostí, stavebních materiálů, práce a inflace jako takové.

BEZLIMITNÍ POJIŠTĚNÍ

Jedná se o pojištění do výše skutečné škody bez stanovování pojistných částek. Tento typ pojištění lze využít pouze u nemovitostí. Eliminuje tak problém podpojištění.

PLNĚNÍ V NOVÝCH CENÁCH

Důležité také je, abyste ve smlouvách měli sjednáno plnění v nových cenách. To znamená, že vám pojišťovna vyplatí právě tolik, kolik je potřeba na pořízení téže či obdobné věci a neuhradí jen kupní cenu, která v minulosti mohla být výrazně nižší než dnes. Problematika majetkového pojištění proto není banální. Nejde jen o to nějaké pojištění mít. Zásadní je, aby pojištění dobře plnilo svou roli, bylo správně nastavené a odpovídalo jak vašim individuálním potřebám, tak reálnému stavu. 
28.2.2022

SBERBANK                                                                               

SBERBANK - ČNB  odebrala licenci Sberbank, zde najdete jak postupovat    

V souladu s rozhodnutím ČNB ze dne 28.2.2022 není od tohoto dne umožněno přijímat na bankovní účty vedené u Sberbank CZ, a.s. jakékoliv platby, s výjimkou plateb, které jsou určeny na úhradu splátek úvěrů, nebo plateb určených na mimořádné splátky či předčasné splacení těchto úvěrů.

Více informací k tomuto rozhodnutí najdete na internetových stránkách ČNB.

Zároveň ke dni 28.2.2022 obdržel Garanční systém finančního trhu "Oznámení České národní banky o neschopnosti Sberbank CZ, a.s. dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek.". Toto oznámení znamená, že banka je povinna ke dni 28.2.2022 předat informace o výši zůstatku na jednotlivých účtech klientů Garančnímu systému finančního trhu. V souvislosti s tímto požadavkem nesmí dojít ke změně zůstatků na účtech klientů, není tedy bohužel nadále možné používat prostředky na úhradu splátek z prostředků, které se na účtech nachází. Více informací k systému výplaty a podmínek výplaty naleznete pod tímto odkazem (Garanční systém).

Výjimkou jsou bankou vedené splátkové účty, kdy zůstatky na těchto účtech jsou považovány za prostředky určené na splátku úvěru. Pokud již nyní hradíte splátky na účet, který začíná číslicí 8, pak v úhradě splátek můžete nadále pokračovat prostřednictvím tohoto účtu (tyto účty byly používány při poskytnutí spotřebitelského úvěru, kdy nedošlo k založení běžného účtu).

Pro účely splácení úvěrů jsou nyní k dispozici níže uvedené účty, na které je možné prostředky zasílat.

Věnujte prosím pozornost přesnému označení úvěru (sloupec variabilní symbol výše), ke kterému platbu zasíláte. Variabilní symbol je identifikátorem pro správné připsání částky k úhradě Vašeho úvěru.

Jak jsme již uvedli výše, aktuálně není možné provádět splátky úvěrů z běžných či jiných depozitních účtů u SBCZ.

Od 7.3.2022 budeme prostřednictvím emailové zprávy odesílat na Váš email, který máme od Vás k dispozici, další informace ke splácení Vašeho úvěru, zejména informaci o aktuální výši zůstatku na účtu pro splácení, výši měsíční splátky, den splatnosti splátky a číslo účtu pro splácení.

Vaše případné dotazy týkající se splácení úvěrů můžete posílat emailem na adresu spravauveru@sberbankcz.cz, či se obraťte na vašeho bankéře.

Účty pro platby a splácení najdete zde

                          


1.10.2021


ZVÝŠENÍ ÚROKOVÝCH SAZEB

Česká národní banka zvýšila sazby překvapivě o 75 bps na 1,50 %, a to v reakci na kumulaci inflačních rizik v posledních týdnech. Podle guvernéra Rusnoka vnímá většina bankovní rady rizika (vzhledem srpnové prognóze) jako výrazně pro-inflační, a sáhla proto k rychlejšímu růstu sazeb, než indikuje srpnová prognóza.

Hlavní pro-inflační rizika spojuje ČNB na prvním místě s vyšší letní inflací, kterou táhla vzhůru zejména jádrová inflace. Na podzim je navíc pravděpodobné, že do inflace ještě promluví vyšší ceny elektřiny a plynu a růst cen může dál zrychlovat.
Druhým pro-inflačním faktorem jsou výraznější inflační tlaky ze zahraničí. Guvernér Rusnok hovořil o tom, že výpadky subdodávek a dražší zahraniční vstupy mohou českou ekonomiku trápit daleko déle, než původně centrální bankéři očekávali.
A s tím souvisí třetí a hlavní důvod pro agresivnější růst sazeb - delší pobyt inflace nad cílem v kombinaci s velmi napjatou situací na trhu práce podle guvernéra ohrožuje stabilitu inflačních očekávání a zvyšuje riziko, že se vysoká inflace v Česku "zabydlí" natrvalo.
Právě to byl hlavní důvod, proč se ČNB většinou (5:2) rozhodla trh překvapit a zvýšit sazby agresivněji o 75 bps. Podle guvernéra jde však v tuto chvíli primárně o to, aby centrální banka rychleji dostala sazby na "normální" úrovně. Právě to má pomoci držet inflační očekávání ukotvená. Jaká je ta "normální" úroveň sazeb, je otázkou. Podle srpnové prognózy by se měly úrokové sazby zastavit lehce nad 2 %. Listopadová prognóza však vzhledem ke kumulaci proinflačních rizik bude podle guvernéra vypadat dost jinak. A právě ta nakonec rozhodne o tom, jak rychle a jak daleko se ČNB se sazbami nakonec dostane. Guvernér Rusnok mluvil o tom, že teoretická rovnovážná sazba je okolo 3 %, tak daleko se však ČNB asi v dohledné době neodváží. Očekáváme, že si s listopadovou prognózou v ruce ještě letos dopřeje zvýšení sazeb do konce roku o 50 bps (buď jednorázově nebo ve dvou krocích) a v únoru 2022 pak ještě o dalších 25 bps na 2,25 %. Pak si však vybere pravděpodobně delší pauzu, aby vyhodnotila dopad relativně rychlého utahování měnové politiky na reálnou ekonomiku i inflační vývoj.

článek převzat z Patria finance